Funkce a ovládání TWS sluchátek

18.07.2024

TWS, resp. skutečně bezdrátová sluchátka na mobil nabízejí velebné množství funkcí, které vytvářejí příjemný, User-Friendly zážitek z poslechu hudby. Vysvětlíme vám, jak tyto funkce fungují, a v jakých situacích je využijete naplno.

Auto-Pause

Tato funkce zapříčiní to, že po vytažení jednoho ze sluchátek z vašeho ucha, se hudba nebo jakýkoli přehrávaný obsah automaticky vypne, a po opětovném vložení do ucha se přehrávaný obsah zapne.

Pokud jste majitelem TWS sluchátek, tak se vám už určitě stalo, že se jedno sluchátko vybilo dříve než to druhé. To je způsobeno několika faktory, jakými je například fakt, že jen jedno sluchátko je automaticky primární a přesouvá zvukový signál do druhého, resp. sekundárního sluchátka. Dalším důvodem je výše zmíněná funkce, Auto-Pause, která, přirozeně, také způsobí rychlejší vyšťavnění baterie jednoho ze sluchátek.

Voděodolnost a prachotěsnost

Voděodolnost a prachotěsnost sluchátek je většinou klasifikována certifikátem IP54, případně IP55. To v principu znamená, že Bluetooth sluchátka jsou odolná vůči prachovým částicím ve škodlivých množstvích. V případě IP54 je nepoškodí voda stříkající ze všech stran a v kategorii IP55 je voděodolnost ve sluchátkách opět o level výše a sluchátka v teorii mohou být vystavena i nízkotlakovému proudu vody. To v jednoduchosti znamená, že sluchátka můžete používat také v dešti nebo během cvičení, kdy se tělo potí.

Některá sluchátka v kategorii ''Sportovní sluchátka'' disponují ještě vyšším certifikátem, a to IP67. Tato hodnota v principu znamená, že sluchátka jsou zcela prachotěsná a ponoření pod vodu na 30 minut do hloubky 1 metru je nepoškodí, díky čemuž mohou být použity jako sluchátka na plavání.

*Dbejte na to, že pouzdro na sluchátka má, co se vodě a prachu odolnosti týče, menší ochranu než sluchátka.

Multi-Point Connection

Vícebodové připojení je technologie umožňující bezdrátovým sluchátkům připojit se najednou k více zařízením přes Bluetooth. To znamená, že vaše sluchátka mohou být současně připojena k vašemu chytrému telefonu, ale například i notebooku. Tato funkce umožňuje plynulé přepínání mezi zařízeními bez potřeby opětovného párování, čehož můžete využít v případě, že jste se sluchátky připojeni na notebook a někdo vám zavolá na telefon.

Aplikace JBL Headphones

Tato appka se postará o spolehlivé nastavení Noise Cancelling nebo takzvaného Ambient Aware na vašich sluchátkách, jakož i o naladění ekvalizéru, hlasového asistenta, Personi-Fi a mnoho dalších skvělých funkcí.

Hlasový asistent

Hlasový asistent je skvělou a intuitivní funkcí, kterou dokážete využít v různých situacích. S Google asistentem, kterého ovládáte svým hlasem, můžete zadat povel k vypnutí, zapnutí nebo přepnutí skladby, posílání zpráv, telefonování nebo získání informací z vyhledávače. Stačí stisknout vaše levé sluchátko, pokud jsou sluchátka hlasovým asistentem podporována.

Spatial Sound

Spatial Sound, který můžete znát i pod názvem prostorový zvuk, je technologie, která simuluje trojrozměrný zvukový zážitek ve sluchátkách. Tato technologie vytváří dojem, že zvuk přichází z různých směrů kolem posluchače, což zvyšuje zážitek z poslechu a ponoření do zvukové scény.

Mikrofon ve sluchátkách

Bluetooth sluchátka s mikrofonem jsou v dnešní době standardním řešením, které nabírá na stále vyšší kvalitě a konkurenceschopnosti. Každý model TWS sluchátek z řad JBL má zabudováno několik integrovaných mikrofonů, kterých je většinou 4-6. Ty slouží ke komunikaci nebo se postarají o Noise Cancelling.

Bezdrátová sluchátka s mikrofonem disponují skvělou kvalitou přenášeného zvuku, kterou oceníte, nejen během hovorů a meetingů, ale také při hraní různých her. (TWS) Bezdrátová herní sluchátka v našem portfoliu samozřejmě nechybí a každý hráč naše malé hrací sluchátka, spolu s jejich kvalitním mikrofonem jistě ocení. Přečtěte si o nich více v kategorii: ‘’Herní sluchátka''.

Noise Cancelling

Potlačení šumu nebo okolních zvuků, známé jako Noise Cancelling, je technologie navržená k redukování nežádoucích okolních zvuků, která umožňuje maximální soustředění na to, co posloucháte. Noise Cancelling je obzvláště užitečný v hlučných prostředích, jako jsou letadla, vlaky, kanceláře nebo rušné ulice. Existují 3 hlavní typy potlačení šumu: pasivní, aktivní a adaptivní.

Typy Noise Cancelling

  • Pasivní potlačení hluku (Passive Noise Cancelling - PNC):
    Toto je dosaženo fyzickým designem sluchátek, který izoluje uši od vnějšího hluku pomocí materiálů, jako jsou pěnové nebo silikonové náušníky.
  • Aktivní potlačení hluku (Active Noise Cancelling - ANC):
    Aktivní potlačení hluku využívá elektroniku k aktivnímu rušení zvukových vln. ANC sluchátka jsou vybaveny mikrofony, které zachycují vnější hluk. Elektronický obvod generuje "inverzní" zvukovou vlnu, která ruší původní zvukovou vlnu, čímž dokáže vnější zvuk odstranit.
  • Adaptivní potlačení hluku (Adaptive Noise Cancelling - ANC):
    Adaptivní potlačení okolních zvuků je pokročilejší formou aktivního potlačení hluku, která dynamicky přizpůsobuje úroveň potlačení hluku v reálném čase na základě okolních podmínek. Tato technologie je navržena tak, aby poskytovala optimální zážitek z poslechu i v měnících se prostředích.

*ANC je obzvláště efektivní při redukování nízkofrekvenčních zvuků, jako jsou zvuky motorových vozidel, hluk klimatizace a jiné konstantní zvuky.

Jak funguje aktivní potlačení hluku?

Mikrofony na vnější a často i vnitřní straně sluchátek zachycují okolní hluk. Elektronický obvod ve sluchátkách analyzuje zachycený hluk a vytváří inverzní zvukovou vlnu (opačnou fázi k originálnímu zvuku), což způsobí tlumení zvuků.

Tato inverzní vlna se přehrává přes reproduktory sluchátek spolu s hudbou nebo jiným audio obsahem, díky čemuž dochází k rušení okolních zvuků.

Výhody ANC

  • Zvýraznění hudby nebo mluveného slova tím, že se rušivé vnější zvuky eliminují.
  • Pomáhá posluchačům soustředit se v rušivých prostředích, což je užitečné při práci nebo ve studiu.
  • Redukování neustálého hluku může snížit únavu, zejména při dlouhodobém poslechu nebo cestování.
  • Posluchač nepociťuje potřebu zvyšovat příliš hlasitost, což přispívá k ochraně sluchu.

Pošlete článek známému